IKS

Sonorismo – „Personal Voice” [Recenzja]

sonorismo-personal-voice-recenzja

Sonorismo to solowy projekt perkusisty Krzysztofa Gradziuka, grającego na co dzień z RGG Trio, czy z kwartetem Ani Gadt.

Do udziału w nagraniach gospodarz zaprosił swojego kolegę z zespołu, Łukasza Ojdanę, który wyjątkowo nie gra tutaj na fortepianie, a na organach Rhodes oraz fińskiego saksofonistę Pauliego Lyytinena, z którym miał okazję współpracować już wcześniej. W jednej z kompozycji zagrał natomiast gościnnie saksofonista Łukasz Poprawski. Muzycy idealnie wpisali się w formułę otwartego grania, którą zaproponował lider – część kompozycji zawartych na „Personal Voice” jest zresztą jego autorstwa. Reszta natomiast powstała w wyniku improwizacji kolektywnych w studio. Utwory autorskie mają formę swoistych miniatur perkusyjnych, które ukazują pomysł Gradziuka na wypełnienie przestrzeni dźwiękami okołoperkusyjnymi. Płyta dedykowana jest jego zmarłemu ojcu i niektóre z utworów zdają się być mu dedykowane („We’ll Meet On The Mountaintop”, „You Are Safe”, a przede wszystkim „M (01/01/1951-07/20/2022)”).

 

 

Ale „Personal Voice” to przede wszystkim płyta wspólna – interakcje między instrumentalistami są wręcz namacalne, mimo iż momentami są dość oszczędne (zawarta w nazwie projektu sonorystyka też nie jest tu bez znaczenia). Wspólna droga w takich, a nie innych kierunkach muzycznych, pozbawiła tych nagrań jakiegokolwiek zadęcia, czy popisów. To płyta w dużej mierze kontemplacyjna, chwilami wyciszająca, a nawet organiczna.

 

Fanom RGG Trio tego albumu specjalnie polecać nie trzeba, ale wszystkim tym, którzy są otwarci na jazzowy minimalizm pod banderą nieoczywistości, obcowanie z „Personal Voice” może okazać udanym i ciekawym doświadczeniem.

 

Ocena: 5 /6

Maciej Majewski

Lista utworów: INTERLUDIO; FIRST TOUCH; M. (01/01/1951-07/10/2022); BOXES; METEOR SHOWER; THE WOMAN UNDER OATH VOL.I.; THE WOMAN UNDER OATH VOL.II.; FUTURE SUITE; YOU ARE SAFE; DRUM DANCE; STRØNEN (FEAT. ŁUKASZ POPRAWSKI – ALTO SAX; PIPE SONG; REXIO (REMEMBER YOUR ROOTS); WE’LL MEET ON THE MOUNTAINTOP


 

Obserwuj nas w mediach społecznościowych:

👉 Facebook

👉 Instagram

👉 Twitter

IKS
Udostępnij i poleć znajomym!

Dodaj komentarz