IKS

Moby – „Resound NYC” [Recenzja]

W tym roku na rynku ukazał się drugi album Moby’ego stworzony we współpracy z wytwórnią Deutsche Grammophon. Na wydawnictwie zatytułowanym „Resound NYC” artysta postanowił odświeżyć utwory, które powstały właśnie w Nowym Jorku, czyli w mieście, w którym przyszedł na świat. Zestaw uzupełnił też jednym kowerem, a do pomocy artysta zaprosił wielu gości. I to z różnych bajek muzycznych. Czy z tego miszmaszu wyszło coś wartego uwagi?

Skoro zadałem pytanie, wypadałoby od razu na nie odpowiedzieć. Moby wyszedł obronną ręką. „Resound NYC” to ciekawa propozycja, choć – od razu zaznaczam – nie pozbawiona wad. Warto jednak być optymistą i widzieć, w tym przypadku, szklankę do połowy pełną. I wówczas najnowsze wydawnictwo Richarda Melville’a Halla, bo tak naprawdę nazywa się Moby, sprawi Wam, drodzy czytelnicy, sporo frajdy. Trzeba jednak do niego podejść na spokojnie, czyli dać mu szansę (niejedną) i zapoznać się z zawartością w odpowiednich warunkach. Nasz główny bohater postanowił się nie ograniczać i wypełnił „Resound NYC” muzyką aż po brzegi. Całość trwa prawie 80 minut – tyle, ile pojemności ma płyta CD. Nowe podejścia natomiast nie różnią się jakoś mocno od oryginałów. Słychać przede wszystkim większy rozmach aranżacyjny. I takie też pewnie było pierwotne założenie.

 

Zacznijmy od wersji tych utworów, o których chce napisać, bo są bardzo dobre albo wręcz znakomite. Jako miłośnik funku ucieszyłem się z „South Side”. Są dęciaki, są kobiece chórki, a także słyszymy Ricka Wilsona, wokalistę Kaiser Chiefs (tak, tej grupy od słynnego „Ruby”). Ten artysta pojawia się także w innej kompozycji – uduchowionym „The Perfect Life” z „plemiennymi” bębnami. Tu także nie brakuje bogatego instrumentarium. W skrócie: to bardzo fajne rzeczy.

 

Wspomniałem, że na „Resound NYC” Moby postanowił przemycić jednego „cudzesa”. Wybór padł na przepiękny, ponad sześciominutowy, „Helpless”, który stworzył Neil Young (oryginalnie znalazł się on na krążku „Déjà Vu” folkowców z Crosby, Stills & Nash). Warto się delektować tym akustycznym cudeńkiem (gościnnie: Margo Timmins oraz Damien Jurado). Wyjątkowym fragmentem jest soulowe „Run On” reprezentujące kultowe wydawnictwo „Play” z 1999 roku. Śpiewa w nim Danielle Ponder (niesamowity głos!) w duecie ze swoim ojcem, Elijahem. Jest jeszcze m.in. Gregory Porter, który pomógł Moby’emu w „In My Heart” o dość filmowym, choć także tanecznym charakterze.

 

Nie ukrywam, że jednak najprawdziwsza perła kryje się pod numerem pięć. „In This World”, czyli utwór, który tak naprawdę każdy zna. W końcu to jeden z największych przebojów Moby’ego. Dzięki „Resound NYC” zyskał jeszcze na jakości, choć myślałem, że jest to niemożliwe. A to wszystko za sprawą głosów Marishy Wallace i Nicole Scherzinger, które fantastycznie się uzupełniają. Jeśli ktoś nie będzie miał ciar na całym ciele w trakcie słuchania, znaczy że nie ma (muzycznej) duszy. Przypomnę tylko, że ten numer pochodzi z krążka „18” (2002), na którym roiło się od hitów. Nic więc dziwnego, że na „Resound NYC” właśnie z tego albumu pojawiło się najwięcej utworów (dokładnie cztery).

 

 

Twórczość Moby’ego jest, oczywiście, specyficzna. I nie każdemu musi w całości podpasować. Zwłaszcza, gdy brzmi to, jak „muzyka tła” i wlatuje jednym uchem, a drugim wylatuje. Dlatego ja, szczerze mówiąc, przewijam raczej drugą część zawartości „Resound NYC” i numery takie, jak „Slipping Away”, „Hyenas” czy „Last Night”.

 

Oczywiście, na końcu ktoś może powiedzieć: Moby odcina kupony. Przyznaję się bez bicia, że gdy pierwszy raz dowiedziałem się o premierze „Resound NYC”, miałem podobne myśli. Weryfikacja mojego podejścia szybko jednak nastąpiła. Wraz z pierwszym odsłuchem albumu. Być może zawartość można było ciut ograniczyć (16 utworów, a nie każda odświeżona wersja porywa), to jednak w ostatnich tygodniach chętnie wracam do poszczególnych fragmentów „Resound NYC”. Tych udanych tutaj zdecydowanie nie brakuje.

Ocena: 3.5/6

Szymon Bijak

Lista utworów: In My Heart; Extreme Ways feat. The Temper Trap; South Side feat. Ricky Wilson; Flower (Find My Baby) feat. Amythyst Kiah; In This World feat. Nicole Scherzinger, Marisha Wallace; Helpless feat. Margo Timmins, Damien Jurado; Signs Of Love; The Perfect Life feat. Ricky Wilson; When It’s Cold I’d Like To Die feat. P.T. Banks; Slipping Away; Second Cool Hive feat. OUM, Sarah Willis; Hyenas; Last Night; Run On feat. Danielle Ponder, Elijah Ponder; Walk With Me feat. Lady Blackbird.

 


 

Obserwuj nas w mediach społecznościowych:

👉 Facebook

👉 Instagram

👉 Twitter

IKS
Udostępnij i poleć znajomym!

Dodaj komentarz