IKS

Stolica – „Za rogiem”

stolica recenzja muzyka sztukmix

Zespół Stolica, co na pewno was zdziwi, pochodzi z…Warszawy i właśnie premierę ma ich druga płyta „Za rogiem”. W skład grupy wchodzą nie jacyś młodzieniaszkowie, ale osoby dojrzałe, doskonale znające tzw „życie”. I w dużym stopniu to właśnie tematykę społeczną poruszają ich utwory.

Grupę tworzą Anna „Igła” Jagłowska, Dariusz „Struna” Żak, Krzysztof „Młody” Motas oraz Dariusz „Dynia” Dynowski. Zespół sam określa swoją muzykę jako alternatywną i mocno osadzoną w latach 80-tych.

I to faktycznie słychać na każdym kroku. Otwierający płytę „Psychiatryk” to psychodelia wymieszana z punkiem. Bardzo mocno skojarzenia idą w stronę Kory Jackowskiej i Maanamu, jestem w stanie się założyć o dużą sumę pieniędzy, że Kora jest główną inspiracją wokalistki Anny „Igły” Jagłowskiej. Oczywiście nie jest to zarzut, taka inspiracja to duży plus, szczególnie że Jagłowska ma mocny głos, potrafi ryknąć („Straszni mieszczanie”), ale i też zaśpiewać bardzo lirycznie („Protestsong”). Również muzycznie sporo jest „maanamowania” („Szare”, „Ćma barowa”) , ale zespół porusza się również w rejonach klasycznego punku („Dopalacze”), również takiego spod znaku The Ramones („Przemoc”), psychodelii („Psychiatryk”, „Biurwa”). Starają się również urozmaicić swoje granie o bardziej przystępne, rozrywkowe rejony w duchu afrykańskich klimatów juju („Wakacyjny”) – chociaż akurat ten fragment uważam za najsłabszy na albumie.

Jak już wspomniałem wcześniej bardzo istotną częścią płyty jest jej warstwa tekstowa poruszająca m.in. takie tematy jak przemoc domowa („Przemoc”) , prześmiewcze potraktowanie pracy urzędniczej („Biurwa”), narkotyki („Dopalacze”), oczywiście również politykę w mocno idealistycznym utworze „Protestsong”, czy poczucie alienacji i „ludziowstrętu” („Schizo”) . Teksty często są mocno dosadne, osadzone w punkowym duchu. Zdarzają się jednak też fragmenty liryczne („Ćma barowa” – najlepszy fragment płyty).

„Za rogiem” nie jest płytą odkrywczą, nikt tutaj koła nie wymyśla, to raczej podróż sentymentalna, do przeszłości muzyków i słuchaczy. Na pewno może być ciekawą przygodą dla osób urodzonych w latach 70-tych. Dla innych może być zbyt anachroniczna. W mojej opinii warto zapoznać się z twórczością Stolicy i chociaż na chwilę przenieść się trzy czy też cztery dekady wstecz.

Ocena (w skali od 1 do 10) 6 krajobrazów miejskich
🌇🌇🌇🌇🌇🌇

Mariusz Jagiełło

Płyta do odsłuchu👇
https://open.spotify.com/album/5ciaKhMVJAHbeQFQtSE7Wm…

Tracklista:

1. Psychiatryk
2. Szare
3. Przemoc
4. Biurwa
5. Dopalacze
6. Wakacyjna
7. Czasem
8. Ćma barowa
9. Protestsong
10. Schizo
11. Straszni mieszczanie

IKS
Udostępnij i poleć znajomym!

Dodaj komentarz