IKS

“Song Exploder” – serial Netflix

song exploder serial netflix recenzja sztukmix

                                                                                                       “Song Exploder” – serial Netflix

“Song Exploder” to serial dokumentalny na podstawie podcastu Hrishikesha Hirwaya opowiadający o procesie powstawania znanych utworów muzycznych. Prowadzący dociera do artystów i producentów odpowiedzialnych za dane dzieło, analizując kolejne elementy kompozycji i warunki w jakich powstawały.
W drugim sezonie słuchamy opowieści muzyków reprezentujących dosyć szeroki wachlarz gatunków. Od czołowej obecnie gwiazdy pop, przez jeden z największych zespołów rockowych XXI wieku, następnie legendę lat dziewięćdziesiątych, kończąc na meksykańskiej zdobywczyni Oscara.

 

Naszą przygodę rozpoczynamy od inspirowanego latami osiemdziesiątym “Love Again” Dua Lipy. Jej ostatni album “Future Nostalgia” okazał się jednym z najważniejszych wydawnictw minionego roku, bombardując nas nieustannie kolejnymi singlami. Dzięki „Song Exploder” możemy poznać bliżej artystkę, jednak nie jako samodzielnego kompozytora, ale bardziej jako nadzorcę projektu o nazwie Dua Lipa. Piosenkarka jest tutaj raczej postacią decydującą o finalnym wyglądzie utworu współtworzonego przez kilku uzdolnionych muzyków, a nie motorem napędowym kształtującym całą kompozycję. To oni przynoszą pomysły, ogrywają je i nadają utworowi charakterystycznych cech. Nie od wczoraj wiadomo, że za większością gwiazd pop stoją duże zespoły kompozytorów i producentów, dlatego nie jest to jednak krytyka młodej artystki, która oczywiście dokłada swoje cegiełki do finalnego efektu. Jest to jeszcze dosyć świeże wydawnictwo, dlatego brakuje tutaj jeszcze nuty sentymentu, który sprawia, że czujemy się jakby dany utwór był z nami przez całe życie.

 

Lepiej z tym jest już w drugim odcinku, w którym przenosimy się do studia w Las Vegas na rozmowę z The Killers. „When You Were Young” był singlem promującym ich drugi krążek “Sam’s Town”. Muzycy opowiadają o inspiracjach muzyką Depeche Mode, dojrzewaniu jako kompozytorzy i chęci stworzenia czegoś wychodzącego poza ramy ich pierwszego albumu. Poznajemy zespół, który walczy o udowodnienie sobie i światu, że ich debiut nie był przypadkiem.

 

Następne pod lupę wzięte zostało “Hurt” Nine Inch Nails. Ten odcinek przejęty został całkowicie przez Trenta Reznora i to jak cierpienie kierowało jego życiem i karierą. Jest to zdecydowanie najbardziej osobista opowieść, w której muzyk nie stara się ani zatajać przeszłości, ani jej koloryzować. Dowiadujemy się także jak dzięki nagranemu przez Johnnego Casha coverowi, Reznor mógł spojrzeć na “Hurt” i na swoje życie z zupełnie innej perspektywy.

 

Ostatni odcinek zabiera nas do Meksyku na spotkanie z Natalią Lafourcade, autorką utworu „Hasta La Raiz”. Dowiadujemy się o procesie jaki musiała przebyć, aby z nastoletniej gwiazdy przeistoczyć się w uznaną artystkę. Obserwujemy jak powrót do muzycznych korzeni połączony z nowoczesnością po raz kolejny daje przepis na sukces.

 

Muszę przyznać, że serial ten był lekkim rozczarowaniem dla mnie. Czuć, że twórcy starali się dotrzeć do jak najszerszego grona, sprawiając, że nie jestem w stanie powiedzieć dla kogo tak naprawdę jest “Songs Exploder”. Muzyczni maniacy mogą potraktować ten serial tylko jako ciekawostkę, nie koniecznie bardzo wartościową, a dla zwykłego pochłaniacza dźwięków historia o tym co autor czuł w studiu śpiewając refren może być po prostu mało interesująca.

 

Ocena (w skali od 1 do 10) 5 płyt
📀📀📀📀📀

Grzesiek Słoka

IKS
Udostępnij i poleć znajomym!

Dodaj komentarz