IKS

Oranżada – „Karma Tango” [Recenzja]

Oranżada w tym roku świętuje 20-lecie swojej drogi artystycznej. Założony w 2002 r. w Otwocku zespół 24 lutego wydał pierwszy album od 10 lat. To bardzo długi okres, ale Oranżada nie spędziła go bezczynnie. Zmiany personalne w składzie, utrata sprzętu w pożarze, kilka rzeczy złożyło się na tak długi odstęp czasu.

W nagrywaniu albumu wzięły gościnnie udział panie Emily Bones (Tekla Goldman), która odpowiada za wokalizy i Helena Perek grająca na flecie. Materiały promocyjne opisujące „Karmę Tango” nakierowują słuchacza na nurty psychodeliczne oraz krautrocka jednak na tym albumie dzieje się dużo, dużo więcej. Całość materiału przypomina dokonania takich artystów ze sceny rodzimej jak Pogodno, Mitch&Mitch czy Lech Janerka. Słychać też echa brytyjskiej sceny alternatywnej. Niejeden raz oddając chwile swojego wolnego czasu albumowi „Karmy Tango” pomyślałem też o zespole Muchy.

 

Takie „Ty, Ja, On i My”. Ten utwór brzmi jak Republika, wywołane wyżej Muchy i…The Doors w jednym. Podoba mi się surowy wokal Roberta Derlatki, dzierżącego w swoich dłoniach gitarę basową. A ta, trochę osamotniona, krwiście wyrazista w przejściu wraz z psychodelicznym przejściem klawiszy czyni ten utwór bardzo interesującym. Kilka dźwięków i łup, przenosimy się w lata sześćdziesiąte. Słowa gubią się w przesterowanym efekcie w „Get Your Head Around Be Busy”. Jest hałaśliwie i dodatkowo melodyjnie za sprawą wokaliz Emily Bones i bardzo fajnie-dziwnie, psychodelicznie, rzekłbym, za sprawą fletu. Uwielbiam improwizowane przejście i hałasy zastosowane na koniec tego kawałka. Istna dekonstrukcja aranżacyjna. Dynamiczne „Lay Down” wokalnie przypomina mi gatunki stonerowe. Oranżada ma dwóch wokalistów i w tym utworze za mikrofonem udziela się Michał Krysztofiak. Utwór rozpędza się w refrenie, a gitarowy riff obudowany gęstą sekcją rytmiczną mknie w nieznane. Tak hałasują dżentelmeni z Oranżady, że aż miło.

 

 

„Karma Tango” to nie tylko psychodeliczny łomot. Akustyczne „My 1000” okraszone jest zawadiackim, funkowym perkusyjnym beatem. Po angielskojęzycznych „Get Your Head Around Be Busy” i „Lay Down” zespół wraca do języka prostego kowalskiego, choć prosty kowalski może nie zrozumieć od razu, o czym ten minimalistyczny tekst jest. Do tego zmiana dynamiki utworu, która może zbulwersować niejednego fana klasycznego, radiowego pitu-pitu. „Shady House” jest jak wczesne Blur, może nawet Radiohead. Spokojne na początku rozwija się, przyśpiesza, a jazgot instrumentalny również potęguje ilość wrażeń. Wokal pojawia się do wtóru fajnego, chwytliwego pasażu gitarowego. Dynamika nie zwalnia w singlowym „Totalizatorze” z wokalem w stylu Pogodno, fajniejszego Myslovitz i Lecha Janerki. Dialog gitar i klawiszy przypomina mi Kaiser Chiefs, ale w bardziej alternatywnym stylu. Ciut indie?

 

„4 Horseman” rozpoczyna się niezwykle klimatycznie gitarową partią, elektroniką i motywem zagranym na flecie. Wszechobecny na tym albumie hałas w tym utworze przeobraził się w art/space-rockową przechadzkę po psychodelicznych polach pełnych wiosennych uniesień. Oranżada promuje najnowsze wydawnictwo treścią o dobrej nowinie i tym właśnie jest ten utwór, optymistycznym zwiastunem. 

 

„Here and Now” czy “Tyle dróg” brzmią prawie jak pożegnania z psychodelią usłyszaną w pierwszej części krążka. Są bardziej stonowane, a ambientowych tonów nadaje motyw zagrany na flecie. Ten drugi utwór brzmi najbardziej pewnie, jakby to w nim właśnie Oranżada odnalazła się najlepiej na tym albumie.

 

Ten krążek jest tak wspaniale oldschoolowy, odklejony od tak powszechnych obecnie dopieszczonych i skompresowanych produkcji, że aż miło. Instrumenty otrzymały krwiste, przepiękne brzmienie. Dodatkowo Oranżada zaproponowała odważne konstrukcje, bardzo dużo wycieczek stylistycznych w przeróżne rejony. Miło było mi poznać Oranżadę albumem „Karma Tango”.

Ocena [w skali szkolnej 1-6]: 5 tęcz

🌈🌈🌈🌈🌈

 

Paweł Zajączkowski

 

Lista utworów:

1.  Ty, ja, on i my

2. Get Your Head Around Be Busy

3. Lay Down

4. My 1000

5. Shady House

6. Totalizator

7. 4 Horsemen

8. Here and Now

9. Tyle dróg

10. Dzień 2020

 


 

Kliknij i obserwuj nasz fanpage👉 bit.ly/Nasz-Facebook1

Kliknij i obserwuj nasz Instagram 👉 bit.ly/nasz-instagram1

IKS
Udostępnij i poleć znajomym!

Dodaj komentarz