IKS

Nick Cave – „Idiot Prayer”

nick cave idiot prayer recenzja sztukmix

Nick Cave – „Idiot Prayer”

A w tej studni nieszczęść/Wisi wiadro pełne smutku/Kołysze się wolno i boleśnie jak dzwon/A dźwięk jego martwy i pusty – pisał Nick Cave w jednym ze swoich literackich wynaturzeń. To artysta bowiem wszechstronny, którego życie w ostatnich kilku latach naznaczyło bagażem wielu tragicznych zdarzeń. Ze śmiercią artyście zawsze było po drodze. Zarówno w prozie, jak i muzyce.
Tym razem jednak doszła ta doczesna, z którą artysta wciąż nie może się pogodzić. Nic bowiem nie boli jak śmierć własnego dziecka.

W najnowszej pozycji w dyskografii Cave’a śmierć wyłania się z dźwięków fortepianu jak nigdy. „Modlitwa idioty” wywołuje emocje. Wyobraźcie sobie bowiem pustą salę w Alexandra Palace w Londynie, gdzie samotnie na scenie w czerwcu 2020 roku zasiadł przed fortepianem Cave. Od tego momentu rozpoczyna się muzyczna modlitwa „idioty”, a z nim przecież nikt nie zamierza dyskutować.

Oddajemy się zatem wspaniałym dźwiękom wychodzącym spod palców utalentowanego artysty, który jak mało kto potrafi przekuć je w melodię. Do tego głos, w którym jest tyle bólu i przestrzeni do odkrycia, że słucha się tego albumu bez końca i za każdym razem poznaje coś innego. Artysta w założeniu stworzył dzieło w momencie, gdy Wielka Brytania powoli wychodziła z blokady. Płyta została pomyślana też, jako reakcja na zamknięcie i izolację w poprzednich miesiącach.

W setliście znajdują się utwory od wczesnych Bad Seeds i Grinderman, aż do najnowszego albumu „Ghosteen”. Wszystkie zawarte w formie aranżacji fortepianowej zmuszają do wyciszenia i zadumy. Pomimo tego, że na albumie mamy tylko fortepian i wokal – całość nie nuży. Rozłożenie bowiem treści i tempa pozwala na dobry odbiór i chęć brnięcia dalej w muzyczną modlitwę artysty. Dla ceniących sobie wyciszenie i poetyckie słowo to pozycja obowiązkowa.

PS. Można śmiało przy odsłuchu odświeżyć sobie lekturę książki Cave’a „Gdy oślica ujrzała anioła”. Wchodzi jak nóż w masło.

Ocena (w skali od 1 do 10) – 8 noży
🔪🔪🔪🔪🔪🔪🔪🔪

Marcin Szyndrowski

Tracklista:

Spinning Song
Idiot Prayer
Sad Waters
Brompton Oratory
Palaces Of Montezuma
Girl In Amber
Man In The Moon
Nobody’s Baby Now
(Are You) The One That I’ve Been Wating For?
The Mercy Seat
Euthanasia
Jubilee Street
Far From Me
He Wants You
Higgs Boson Blues
Stranger Than Kidness
Into My Arms
The Ship Song
Papa Won’t Leave You
Henry
Black Hair
Galleon Ship

IKS
Udostępnij i poleć znajomym!

Dodaj komentarz