IKS

Nanga – „Jesień w Pekinie” [Recenzja], dys. Mystic Production

Zespół Nanga, w którym występują muzycy znani z Lao Che i wokalistka Magda Dubrowska, której głosu nie da się pomylić z żadnym innym, mocno namieszał w 2020 roku na polskim podwórku. Debiutancki album „Cisza w bloku” został ciepło przyjęty zarówno przez dziennikarzy, jak i słuchaczy. Nic dziwnego – intrygująca muzyka z bardzo dobrą warstwą tekstową zawsze się obroni. Dlatego nie mogłem się doczekać, kiedy grupa wypuści w świat nowe kompozycje. W sierpniu ubiegłego roku pojawił się utwór „Alert”, który – tak się wówczas wydawało – zapowiada drugi studyjny krążek. Tak się jednak nie stało, gdyż wspomniana kompozycja znalazła się na EPce „Jesień w Pekinie”.

Formacja podkręca więc emocje i umila czas oczekiwania na pełnowymiarowy album, który jest już na horyzoncie. Warto więc przyjrzeć się bliżej „Jesieni…” dostępnej w serwisach streamingowych oraz na winylu (w limitowanej wersji). EPka przynosi cztery kompozycje – trzy w pełni premierowe oraz jedną, która jest remiksem.

 

Na pierwszy ogień wspomniany już „Alert” napędzany przez sekcję rytmiczną, a w tle natomiast pobrzmiewają „zimne” syntezatory.  Pod względem tekstowym jest to utwór o potrzebie miłości w czasach katastrof. Ich symbolem są rządowe ostrzeżenia, które otrzymujemy w formie SMS-ów. „Benzyna i masło” to natomiast kompozycja mocno elektroniczna, a Magda Dubrowska – można tak to ująć – „quasi-rapuje”.

 

 

Tytułowy numer jest z kolei bardzo „jesienny” (wszystko się zgadza!). Tak, to zdecydowanie najbardziej melancholijny fragment EPki Nangi. Smutku dopełnia opowieść o tęsknocie za osobą, która odeszła. Słuchając „Jesieni w Pekinie” ciężko się nie wzruszyć. Ostatni numer to remiks utworu „Profet”, który pojawił się na debiucie. Za jego nowe odczytanie odpowiada duet Pal Secam, który tworzą raper Waha i producent Teielte. Co ciekawe – pod koniec została dodana odpowiednia nawijka. Spokojnie można całość traktować jako nowość. Powiem więcej: ta wersja podoba mi się jeszcze bardziej niż oryginał z „Ciszy…”.

EPka „Jesień w Pekinie” zaostrzyła tak naprawdę do granic możliwości apetyt na następcę „Ciszy w bloku”, który ma się ukazać na rynku jeszcze w tym roku. Tak przynajmniej wynika z ostatnich wywiadów, które udzieliła wokalistka Nangi. Dobrze, że to wydawnictwo się pojawiło, bo okres oczekiwania na drugi album studyjny zleci – mam taką nadzieję – szybciej. Jestem pewny tego, że jest na co czekać.

 

Ocena [w skali szkolnej 1-6]: 5 błyszczących gwiazd

🌟🌟🌟🌟🌟

 

Szymon Bijak

 

Lista utworów:

1. Alert

2. Benzyna i masło

3. Jesień w Pekinie

4. Profet – PAL SECAM remix

 


 

Kliknij i obserwuj nasz fanpage👉 bit.ly/Nasz-Facebook1

Kliknij i obserwuj nasz Instagram 👉 bit.ly/nasz-instagram1

IKS
Udostępnij i poleć znajomym!

Dodaj komentarz