IKS

Marek Mentel – rozmowa

marek-mentel-rozmowa

Rozmowa z Markiem Mentlem o jego zespole Mentel Prywatnie

 

– (SztukMix) W ostatnim czasie recenzowałam nowy album Mentel Prywatnie, teraz przyszedł czas na wywiad. Wydaje mi się, że zasługujesz na miano eksperymentatora muzycznego.

 

– (Marek Mentel) Widzę, że nie wiem na jakie miano zasługuję ale na pewno lubię eksperymenty muzyczne. Ogólnie jestem niestabilny gatunkowo i nie potrafię słuchać tego samego gatunku. Mam parę płyt, których słucham na okrągło jednak rzadko się to zdarza.

 

– (SztukMix) Skąd w takim razie pomysł na Mentla?

 

– (Marek Mentel) Powiem tak, zawsze ciągnęło mnie do solowych albumów np. Just Jack. Podoba mi się to co robi, bo nie bał się niczego, mieszał różne style. Oprócz Mentla gram również w The Moon Carpenter. Jara mnie fakt, że mogę zrobić wszystko sam od zera. To od zawsze było moim marzeniem.

 

– (SztukMix) Jesteś typem indywidualisty?

 

– (Marek Mentel) Mam rozdwojenie jaźni(śmiech). Część mnie jest oddana zespołowi, a druga część woli robić muzykę samotnie.

 

– (SztukMix) No właśnie, bo wydałeś ostatnio album. Skąd pomysł na ten krążek?

 

– (Marek Mentel) Zawsze chciałem nagrać profesjonalny album. Wiem, że to wymiera i jest większy popyt na single, ale mimo to chciałem to zrobić. Dla mnie ta płyta jest spójna. Sam fakt, że robiłem ją parę lat sprawia, że album jest niespójny, ale ja jestem z niego zadowolony. Płyta otworzyła mi oczy na rzeczy, których w muzyce nie lubiłem, teraz je kocham.

 

– (SztukMix) Teksty są mocno pandemiczne, jak ten okres na Ciebie wpływa?

 

– (Marek Mentel) Jest to wyjątkowy czas. Nie spędzałem wcześniej wiele czasu na mieście czy w barach, między innymi dlatego bo jestem nie pijący, ale mimo wszystko to, że została mi odebrana w pewnym sensie wolność jest dla mnie trudne i przygniata mnie psychicznie.

 

– (SztukMix) Nie wiem jak Ty, ale ja widzę to tak, że wszyscy jesteśmy w tym momencie chorzy.

 

– (Marek Mentel) Tak, zgadzam się. Tak naprawdę ci którzy są prawdziwymi wariatami są uważani za zdrowych i stawia się ich jako autorytety.

 

– (SztukMix) Wiem, że prócz Mentla robiłeś inne projekty.

 

– (Marek Mentel) Tak, za młodu brałem udział w przeglądach poezji śpiewanej, do tego współpracowałem ze składami hip hopowymi no i oczywiście gram w The Moon Carpenter.

 

– (SztukMix) Ostatnio, prócz albumu solowego, wyszedł teledysk do singla „Zasłużone Wakacje”.

 

– (Marek Mentel) Teledysk jest owocem współpracy z Mattem, którego poznałem na Instagramie. Pewnego dnia zapytałem czy nie nagrał by ze mną teledysku i oto jest! Jestem z niego zadowolony. Matt ma do tego talent. Zrobił to naprawdę profesjonalnie.

 

– (SztukMix) Muzykujesz z synem?

 

– (Marek Mentel) Staram się, ale chyba go nieco zraziłem do muzyki, za dużo grałem przy nim w domu(śmiech), woli sport, nie wiem po kim to ma bo ja nie przepadam za sportem, aczkolwiek w szkole ma najlepsze oceny z muzyki i czasem przyjdzie zapytać jak coś zagrać na pianinie, więc ciągnie go do tego.

 

– (SztukMix) Jaka jest Twoja największa inspiracja?

 

– (Marek Mentel) To jest dobre pytanie. Aktualnie Radiohead, lubię rzeczy niestandardowe. Uwielbiam też Kazika od najmłodszych lat, ale nikt nie pisze tak znakomitych tekstów jak Katarzyna Nosowska.

 

– (SztukMix) Dziękuję za czas, który mi poświęciłeś. Czekam na więcej, bo wiem, że szykujesz album instrumentalny.

 

– (Marek Mentel) Cała przyjemność po mojej stronie. Tak, szykuję co nieco, ale więcej szczegółów podam na moim instagramie na którego serdecznie was zapraszam. Siema!

 

Rozmowę przeprowadziła: Witkacy

 

IKS
Udostępnij i poleć znajomym!

Dodaj komentarz