IKS

Łukasz Drapała & Chevy – „40/70 Gintrowski” [Recenzja], wyd: Sonic Distribution

lukasz-drapala-chevy-40-70-gintrowski-recenzja

Łukasz Drapała, znany przede wszystkim jako wokalista Chemii, ma nieprzeciętny wokal. Tym bardziej zaintrygowało mnie, gdy dowiedziałem się, że Łukasz i jego projekt Chevy biorą na warsztat nagrania kompozytora i wirtuoza Przemysława Gintrowskiego. Zapewne Czytelnicy to wiedzą, ale przypomnę dla kronikarskiego obowiązku, że Gintrowski oraz Jacek Kaczmarski i Zbigniew Łapiński stworzyli program poetycki „Mury”. Tytułowa piosenka tegoż programu stała się nieformalnym hymnem Solidarności. Tyle tytułem historycznego wstępu.

Zasadniczo projekt „40/70 Gintrowski” Łukasza Drapały & Chevy to hołd dla artysty z okazji 70. urodzin oraz obchodów 40-lecia wprowadzenia stanu wojennego. Jednakże muzycy – Tomek Jóźwiak na gitarze, Maciej Cierlecki na basie oraz Łukasz – dodają tu tyle od siebie, że momentami mamy wrażenie, iż obcujemy z dziełem autorskim.
 
Już na dzień dobry wita nas jęk gitary, a później pojawia się przejmujący wokal Drapały. Wtedy zaczynamy rozumieć, że muzycy Chevy postanowili „zrobić” te numery po swojemu. Przysięgam, że momentami miałem wrażenie, iż odsłuchuję album Alice In Chains. Nie brakło też odniesień do galopad Iron Maiden. Czasem wokal przywodził na myśl nawet Romka Kostrzewskiego. Na warsztat wzięto prawdziwą klasykę: od „Posiłku”, poprzez „A my nie chcemy uciekać stąd”, po „Zapałki”.
 

Gościnnie wystąpiła na krążku też Julia Gintrowska, córka zmarłego kompozytora. Dwójka wokalistów daje doskonały popis w „Tylko kołysanka”. Na perkusji zagrał Tomasz Nawrocki, a solówki gitarowe dołożyli Jarosław Chilkiewicz („Dzieci Hioba”) oraz Marek Szul („Tylko kołysanka”).

Wyszło zacnie. I może nie jest to pozycja dla wszystkich, może ktoś uzna, że przesadzono z gitarami, a zazwyczaj zwiewne kompozycje barda Gintrowskiego zostały za bardzo „umetalowione”, ale mnie to kupiło. Na „40/70 Gintrowski” słyszę zarówno oddanie czci twórcy, jak i pełną prezentację wokalno-instrumentalnych umiejętności grupy Chevy. Sprawdźcie, być może właśnie tego krążka potrzebowaliście w życiu. Zwłaszcza że obecne tu kompozycje na zawsze pozostaną aktualne, bez względu na formę. Powtórzę: Łukasz Drapała ma nieprzeciętny wokal.
 

Michał Koch

 
Ocena (w skali od 1 do 10) 7 gitar
🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸
 
Tracklisting:
 
1. Posiłek
2. A my nie chcemy uciekać stąd
3. Dylemat
4. Tylko kołysanka
5. Dzieci Hioba
6. Przyjaciele, których nie miałem
7. Gdy tak siedzimy
8. Karol Levittoux
9. Zapałki
IKS
Udostępnij i poleć znajomym!

Dodaj komentarz