IKS

Katatonia & Sólstafir (+ SOM), Warszawa, Stodoła [Koncert – polecane wydarzenie], org. Knock Out Productions

katatonia-koncert

Katatonia i Sólstafir wystąpią w Warszawie. Na koncert zapraszamy już 24 stycznia do klubu Stodoła!

Kiedy: 24 stycznia (wtorek) 2023
Gdzie: Warszawa @ Stodoła, ul. Batorego 10
Bilety: 129/159 zł – miejsca stojące, 150/180 zł – miejsca siedzące
Organizator: Knock Out Productions

Bilety są nadal dostępne na: https://knockoutmusicstore.pl (druki kolekcjonerskie na miejsca stojące) oraz www.ebilet.pl (miejsca siedzące)

 

Katatonia i Sólstafir zagrają serię co-headlinerskich występów w ramach „Twilight Burials Europe & UK Tour”. Sólstafir promuje obecnie swój prawie trzyletni już album „Endless Twilight of Codependent Love” a Katatonia przyjedzie do nas ze świeżym materiałem „Sky Void Of Stars”, który ukaże się już 20 stycznia. W roli supportu grup usłyszymy amerykańskie SOM.

 

KATATONIA (Szwecja) doom metal, atmosferyczny metal:
Mistrzowie klimatycznego, mrocznego metalu, czyli szwedzka Katatonia, zaczęli działalność w 1991 roku w stolicy Szwecji z inicjatywy dwóch kumpli, wokalisty i kiedyś także perkusisty Jonasa Renkse oraz gitarzysty Andersa „Blakkheima” Nyströma.
Pierwsze produkcje Katatonii są dziś zaliczane do klasyki death/doom metalu. Mniej więcej od albumu „Tonight’s Decision” grupa zaczęła konsekwentnie zmierzać w stronę delikatniejszego grania, osiągając w tym prawdziwe mistrzostwo. Dzięki takim płytom, jak choćby „Last Fair Deal Gone Down”, czy „Viva Emptiness”. Szwedzi wciąż trzymają doskonały poziom, co potwierdzili, chociażby wydaną w 2020 roku płytą „City Burials”.

 

SÓLSTAFIR (Islandia) post metal, rock:
Powstała w 1995 roku w stolicy Islandii grupa Solstafir przez wiele lat znana była głównie na scenie ekstremalnego metalu. Kilkanaście lat po założeniu i dzięki wzbogaceniu, a następnie zmianie stylu wykonywanej muzyki, stali się zespołem cenionym poza undergroundem.
Wokalista i gitarzysta Aðalbjörn „Addi” Tryggvason jest w kapeli od początku i ma decydujące zdanie, jeśli chodzi o muzykę Solstafir. Choć w komponowaniu biorą też udział pozostali członkowie kapeli, Svavar „Svabbi” Austmann (gitara basowa), Sæþór Maríus „Pjúddi” (gitara) i Hallgrímur Jón „Grimsi” Hallgrímsson (perkusja). Ewolucja stylistyczna zaczęta wspaniałą płytą „Otta” doprowadziła Solstafir do czerpania także z rocka progresywnego i hard rocka, co doskonale słychać na płycie „Berdreyminn” oraz pierwszej z angielskim tytułem, „Endless Twilight of Codependent Love” z 2020 roku.

 

SOM (USA) atmosferyczny rock, shoegaze, post-metal:
Panowie, którzy mają staż w takich grupach, jak choćby Caspian, Junius, czy Constants tworzą amerykańską grupę SOM, o której muzyce napisano kiedyś, że jest jednocześnie mroczna, emanująca smutkiem oraz zmysłowa.
Styl utworów SOM, które piszą Justin Forrest (gitara basowa), Joel Reynolds (gitara), Will Benoit (wokal, gitara, syntezatory), Duncan Rich (perkusja) i Mike Repasch-Nieves (gitara), to połączenie klimatycznego rocka, post metalu z wyraźnymi echami shoegaze’u. Piosenki kapeli płyną dość spokojnie, szybują na napędzie z delikatnych gitar i klawiszowych pasaży, emanując mocnymi emocjami. Niektórzy recenzenci pisali wręcz o gęstej mgle emocji w muzyce SOM. Nic dziwnego, że debiut zespołu „The Fall” (2018) spotkał się ze świetnym przyjęciem. Podobną reakcję wywołała EP-ka „Awake” (2021) z jego ciekawymi remiksami i dwiema nowymi kompozycjami.

 

Zagrają:
KATATONIA (Szwecja) doom metal, atmosferyczny metal
SÓLSTAFIR (Islandia) post metal, rock
+
SOM (USA) atmosferyczny rock, shoegaze, post-metal

 

 

IKS
Udostępnij i poleć znajomym!

Dodaj komentarz