IKS

Hedone – „Werk/ReWerk” [Recenzja]

hedone-werk-rewerk

Hedone debiutowali „Werk” prawie trzy dekady temu. Kultowy już album doczekał się wersji rozszerzonej o materiał z minialbumu „ReWerk”, a także o szereg innych bonusowych nagrań. Zespół Macieja Werka powrócił na polską scenę w pełni chwały w 2020 roku, od tego czasu pojawiając się na scenie podczas wielu ważnych festiwali i muzycznych wydarzeń. Pojawienie się „Werk / ReWerk” było zatem kwestią czasu. To również okazja, by przypomnieć się (lub wręcz zaznaczyć swoje istnienie) młodszym pokoleniom.

Wcześniej mogliśmy jeszcze posłuchać kompilacji „Rare 92-20”, a Maciej Werk powiedział w jednym z wywiadów, że tworzenie takich składanek jest niczym wehikuł czasu. Ciekawe, jakie emocje towarzyszyły mu oraz pozostałym muzykom, gdy nadszedł czas pracy nad „Werk / ReWerk”. Powrót do debiutu to sposobność na wiele sentymentalnych wspomnień.

 

Jak natomiast wypadł sam materiał? Cóż, większych ingerencji w brzmienie tu brak. To w dalszym ciągu hałaśliwe połączenie rocka oraz industrialu. To jednocześnie dość specyficzny, bo eklektyczny, zbiór utworów. Zestaw, w którym na początku lat 90. zakochało się wielu fanów muzyki. Nic dziwnego, bo po latach „War”, „I Need You”, „Sick” czy „G.O.D.” dalej bronią się fantastycznie. Próbę czasu zniósł również sam zamysł płyty – gitary łączone z elektroniką są dalej w modzie. To połączenie raczej nigdy nie straci na znaczeniu, zwłaszcza że muzyczna branża coraz bardziej ucieka od szufladkowania. Być może „Werk / ReWerk” jeszcze na tym zyska.

 

Dalsza część recenzji pod teledyskiem

 

W ramach bonusów słyszymy między innymi „To Madness” przygotowane przez Borisa Wilsdorfa, znanego ze współpracy z Einsturzende Neubaten. W sumie 29 kompozycji – doskonały sposób na uzupełnienie kolekcji płyt o nagrania tego łódzkiego zespołu. Pochwalić należy też samo wydania, gdyż książeczka zawiera sporo zdjęć, w tym… przekonajcie się sami, albumowa tracklista niech posłuży za podpowiedź.

 

Polska muzyka lat 90. Bez Hedone byłaby zdecydowanie uboższa. To samo można powiedzieć o czasie obecnym. Dobrze, że ukazał się album „Werk / ReWerk”, trzymajmy zatem kciuki, by ukazał się również następny longplej grupy.

Michał Koch

Ocena (w skali od 1 do 10) 8 ryb

🐟🐟🐟🐟🐟🐟🐟🐟

 

Tracklista:

CD 1
1. Dead Fish
2. Liar
3. I Need You
4. Remorse
5. G.O.D.
6. Are You Ready
7. Robak
8. Inside
9. Sick
10. flying Fish
11. War
12. To Madness
13. Skin
14. […]
15. Poland
16. Ciało
17. Drums
18. flying Fish 2
19. Are You Ready (long)
20. Skin (Ochaj Solo)
21. To Madness (acoustic)

CD 2
1. G.O.D. (1995 Video Edit)
2. G.O.D. (The Evil Mix)
3. G.O.D. (Whispering Edit)
4. Skin (The Jungle Mix)
5. I Need You (Dance Mix)
6. I Wanna Be Your Dog
7. G.O.D. (2007 Mix)
8. To Madness (2022)

 


 

Kliknij i obserwuj nasz fanpage👉 bit.ly/Nasz-Facebook1

Kliknij i obserwuj nasz Instagram 👉 bit.ly/nasz-instagram1

IKS
Udostępnij i poleć znajomym!

Dodaj komentarz