IKS

Dave Grohl – „The Storyteller. Opowieści o życiu i muzyce” [Recenzja], wyd. Marginesy

Nie jest łatwo krytykować książkę postaci tak powszechnie lubianej. Szczególnie, gdy lektura opowieści ze świata Dave’a Grohla również nie pozostawia wątpliwości. Jest on super-fajnym gościem, powszechnie lubianym, docenianym, a gdziekolwiek się nie pojawi, zostawia ślad i blask. Zdaje się zarażać pozytywną energią i zaangażowaniem. „The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” zostały napisane w czasie pandemii, kiedy Foo Fighters nie mogli kontynuować trasy koncertowej. Zanim została napisana książka, Grohl stworzył profil na Instagramie „@davestruestories”, gdzie publikował krótkie historie ze swojego życia. Świadomość ich ilości przerodziła się w ideę spisania wszystkiego w formie selektywnej autobiografii.

Znanych osobistości jest tu pełno: Madeleine Albright, Barack Obama, George W. Bush, Iggy Pop, Paul McCartney. Lista jest długa. Grohl w ich opisie jest pełen zachwytu i raczej pozbawiony udawanej pokory. Nie opisuje świata, jakby był królem rock‘n’rolla, którym obecnie jest. Zdobywca nagrody Grammy, wraz z Nirvaną i Foo Fighters członek Rock’n’Roll Hall of Fame, muzyk zapraszany na występy do Białego Domu, to człowiek, który – według opisu samego siebie – po prostu przyjmuje wyzwania. Opisuje strach, jaki temu towarzyszył, ale mimo wszystko działał, próbował, ryzykował i wychodził naprzeciw przygodzie.

 

Fascynujące, jak duży wpływ na Grohla miały osoby kompletnie nie z pierwszych stron gazet, którym oddaje hołd, dziękując za wprowadzenie w świat punk-rocka, jak kuzynka, którą odwiedzał w wakacje czy przyjaciel spoza świata showbiznesu. Niesamowite, jak oddalony był od człowieka, z którym dzielił mieszkanie walcząc o marzenia, realizując je jednak każdy robił to na swój własny sposób. Podejrzewam, że jest duża szansa na tom drugi opowieści Grohla, przede wszystkim z uwagi na utratę kolejnego przyjaciela, jakim był dla niego perkusista Taylor Hawkins.

 

Zgodnie z pozytywnie nastawionym do świata duchem frontmana Foo Fighters nie znajdziemy tu treści kontrowersyjnych, zdradzających mroczne, personalne sekrety, kompromitujące zdarzenia, które pokazywałyby kogokolwiek w złym świetle. Entuzjazm i otwartość Grohla są iście amerykańskie. Niczym amerykański sen, w jakim w pewnym stopniu wychowywał się, mieszkając na przedmieściach Waszyngtonu z ciężko pracującą matką oraz siostrą, który następnie zapewnił własnym córkom ciężką pracą w świecie huku gitar i łomotu perkusji kontynuując występ, kiedy trzeba ze złamaną nogą.

Jaka jest sama książka? Otóż, nie jest to nadzwyczajna autobiografia popularnego muzyka. Oczywiście, wspomnienia perkusisty Nirvany, człowieka, który brał udział w nagrywaniu legendarnego “Nevermind” i dzielił klitkę w stanie Waszyngton z Kurtem Cobainem, z pewnością są pełne ciekawych historii. Co ciekawe, te najbardziej interesujące dotyczą raczej etatu perkusisty Scream czy przypadkowego występu z Iggy Pop’em.

 

Zanim Grohl przechodzi do mięsa, mamy opowieści o podróżowaniu przez Stany Zjednoczone starym i ciasnym vanem razem z zespołem Scream. Wprowadza czytelnika w swój świat siniaków i ran ciętych w związku z przeróżnymi kontuzjami. Trochę chaotycznie przytacza historie rodzinne, którą stworzył już sam z żoną Jordyn i odkrywaniem świata muzyki przez dwie starsze córki. Dalej trzyma się już raczej chronologii wydarzeń, ale nie poświęca poszczególnym wydarzeniom zbyt wiele uwagi. Jak wspomina w wywiadzie dla NY Times’a, musiał mocno okroić ilość anegdot z życia i wybrać te najciekawsze. Miał 350 stron tekstu, a nie wspomniał jeszcze o Foo Fighters. Podszedł więc z odrobiną pokory do rzemiosła innego od tego, w którym specjalizuje się od okresu nastoletniego, czyli zostawiającego serce na dłoni muzyka i okroił spisane treści.

 

Ocena [w skali szkolnej 1-6]: 4 czarne serca

🖤🖤🖤🖤

 

Paweł Zajączkowski

 

Dave GrohlThe Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce”;

Wydawnictwo: Marginesy

Tytuł oryginału: “The Storyteller. Tales of Life and Music”

Data wydania: 2022-11-09

Data 1. wyd. pol.: 2022-11-09

Liczba stron: 392

Język: polski

ISBN: 9788367406635

Tłumacz: Adam Zdrodowski

 


 

Kliknij i obserwuj nasz fanpage👉 bit.ly/Nasz-Facebook1

Kliknij i obserwuj nasz Instagram 👉 bit.ly/nasz-instagram1

IKS
Udostępnij i poleć znajomym!

Dodaj komentarz