IKS

Alternatywny Las: Trupa Trupa [+Danziger, Żurawie], Teatr Leśny, Gdańsk, 4.08.2023 [Relacja]

W wyjątkowym i klimatycznym Teatrze Leśnym zlokalizowanym w lasach przy Jaśkowej Dolinie w dzielnicy Wrzeszcz w Gdańsku od 1999 roku organizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne. Historia tego miejsca sięga aż 1911, kiedy to pod szyldem Teatru Leśnego otwarto to wyjątkowe miejsce w Gaju Gutenberga. W ubiegłym roku miałem okazję uczestniczyć w koncercie projektu zespołu Mitch & Mitch „con il loro Gruppo Etereofonico”, a klimat lokalizacji, jak i samego występu były fenomenalne. Ciekawe wydarzenia przygotowano również w tym roku. Na letni, piątkowy wieczór, 4 sierpnia, Gdański Archipelag Kultury Winda zaplanował trzy koncerty gdańskich zespołów, które reprezentują – szeroko rozumiany – świat alternatywnego rocka. Wystąpiły Żurawie, Danziger oraz Trupa Trupa. 

Wydarzenie zainaugurowało cykl koncertów muzycznego sierpnia w Teatrze Leśnym. W jego ramach zaplanowano różnorodne wydarzenia artystyczne – począwszy od muzyki jazzowej i klasycznej, przez rocka i alternatywę, aż po spektakle teatralne. Wśród zaproszonych artystów warto wymienić chociażby Steve’a Carringtona, Tymona Tymańskiego, Grażynę Łobaszewską czy Mietka Szcześniaka. Szczególnie ciekawie zapowiada się koncert „Ciechowski: dwie drogi” upamiętniający postać Grzegorza Ciechowskiego, którego utwory wykonają w nowych aranżacjach wspomniany Tymański z zespołem oraz Orkiestra Kameralna Progress pod batutą Szymona Morusa.

 

W ten lekko wilgotny letni wieczór Teatr Leśny zebrał dość sporą liczbę publiki. Choć z początku tu i ówdzie widoczne były wolne miejsca, pierwsi artyści nie mogli narzekać na oschłe przyjęcie. Wyzwaniem dla gitarowych kapel jest z pewnością publiczność siedząca, ale otwierająca zestawienie formacja Żurawie nie przejmowała się tym zupełnie. Muzycy dali z siebie wszystko. Śmiało nawiązywali kontakt z publicznością i przebojowo przeszli przez swój dynamiczny i różnorodny set. „Nibylandia” z EPki „Powidok” niosła punkowym rytmem, a kompozycja znalazła miejsce również dla wielu przejść, momentów melodii, a na zakończenie hałasującej aż miło ściany dźwięku. Charakteru ich występu dodawały jednolite uniformy członków zespołu przypominające wygląd kapel industrialnych. W mojej pamięci pozostało wykonanie utworu „Ścieki”, który przypomina grunge’ową scenę Seattle ze swoich początków (słychać echa „Bleach” Nirvany). 

 

Powstałe w 2019 rok trio tworzą Michał Juniewicz (wokal, gitary, syntezatory), Ignacy Macikowski (perkusja, wokal), Mateusz Bartoszek (gitary, syntezatory, wokal). Brzmienie zespołu oparte jest na połączeniu muzyki gitarowej z pogranicza różnych stylów muzyki rockowej (alternative, art punk, post-hardcore) z inspiracjami muzyką elektroniczną (big beat, drum’n’bass). Wydali jak dotąd trzy albumy – „Powidok” (2019), „Poza Zasięgiem” (2021, Koty Records) oraz split album z grupą Zespół Sztylety „BSNT // Odczuwaj Lekki Dyskomfort” (2021, Koty Records). 

 

Po swoim występie Żurawie zaprosiły na występy kolejnych kapel. Pierwszą z nich był Danziger – trio z Gdańska grające melodyjnego punka. Zespół powstał w 2016 roku, wydał dwie EPki i długogrającą płytę zatytułowaną „Hate Us!”. Na jesień tego roku planowana jest natomiast premiera ich nowej płyty – „Czy Już Zawsze Będzie Źle?”. Występ poprzedziło westernowe intro, po którym nastąpiło mocne i zdecydowane punkowe wejście Tytusa Skiby i spółki. Być może to muzyka Żurawi zrobiła na mnie większe wrażenie, ale to Danziger zgromadził pierwszy tuzin osób pod sceną, które zdecydowały się wstać z miejsc do numeru „Rządy Idiotów”. Kolejne kawałki – „Nagroda Pocieszenia”, „Nocne Kluby Watykanu” oraz „500+ i Narkotyki” – reprezentowały podobny gatunkowo klimat i humorystyczne, pełne ironii teksty komentujące naszą polską rzeczywistość. “Czy Już Zawsze Będzie Źle?” był pierwszym momentem, w którym Danziger zaprezentował swoją bardziej wrażliwą odsłonę. Pojawiła się też większa doza melodii. Być może nie brzmieli w tym wydaniu tak pewnie, ale brawa za urozmaicenie koncertu. Ciekawym punktem występu było zaproszenie na scenę dwóch gości specjalnych, w tym Bartka Karaszewskiego. 

 

Główna gwiazda wieczoru, Trupa Trupa, to post-punkowy, psychodeliczny zespół z Gdańska, którego fanom sceny alternatywnej specjalnie nie trzeba przedstawiać. O grupie pisały takie tytuły jak „The Guardian” czy portal „Pitchfork”. Skład zespołu tworzą Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk i Wojtek Juchniewicz. Formacja zaliczyła występy w takich miejscach, jak m.in. Desert Daze Festival, Rockaway Beach Festival, SXSW, Primavera Sound i Iceland Airwaves. Zespół wziął również udział w sesji NPR Tiny Desk i sesji BBC Radio 6 Music. To ich występ zgromadził więc najliczniejszą widownię tego wieczoru. Swój set rozpoczęli od utworu „Koszula w Kwiaty”. Teatr Leśny pochłonięty został jazgotem gitary i melodyjnym, zapętlonym pulsem basu oraz oryginalnym wokalem. Dwa pierwsze utwory to jedyna część setlisty, jaka została zaśpiewana po polsku. Całość koncertu podzielona została na sety powiązane z danymi wydawnictwami. Zarówno publiczność, jak i sam zespół mieli wyraźną przyjemność w uczestniczeniu w tym koncercie. Trupa Trupa czekała podobno na występ w Teatrze Leśnym od dawna. W ich muzyce na żywo słychać echa stylu wielu zagranicznych kapel, ale także Maanamu czy Republiki. Żywa gestykulacja Grzegorza Kwiatkowskiego dodawała charakteru występowi grupy. Świetnie nagłośniony koncert wydobył z instrumentów zespołu wyjątkowe, mięsiste brzmienie, pełne przesterowanego basu, ale i melodyjnych momentów w wersach. Końcowy set dotyczył krążka „Headache”, który w niedzielę – 6 sierpnia – został zagrany w całości na OFF Festivalu w Katowicach. Do grupy dołączył na ten czas czwarty instrumentalista, Joachim Juchniewicz. Po pożegnaniu się z  Teatrem Leśnym Trupa Trupa powróciła, bowiem publiczność wywalczyła bis. 

 

Koncert „Alternatywny Las” był skromnym, ale udanym i reprezentatywnym dla trójmiasta wydarzeniem dla fanów alternatywnego rocka. Brawa dla GAK Winda za zgromadzenie ciekawego i bardzo aktualnego line-upu ze sceny trójmiejskiej. Było to może niewielkie, ale treściwe jakościowo wydarzenie w miejscu, do którego zarówno publiczność, jak i sami artyści lubią cyklicznie wracać.

Paweł Zajączkowski

 

LISTA WYDARZEŃ W TEATRZE LEŚNYM W SIERPNIU 2023:

 

12.08 – Teatr Walny – „Dziadek” (godz. 13); Teatr Wędrowny – „Włóczykij” (godz. 17); Piknik Rockowy – DJ Jaca, DJ Fifi (godz. 19)

17.08 – Ciechowski: dwie drogi – Tymon Tymański, Orkiestra Kameralna Progress (godz. 20)

18.08 – Gdańskie Noce Jazsowe: Steve Carrington Quartet, Bernard Maseli Sekstet (godz. 20)

19.08 – Gdańskie Noce Jazsowe: Benefis Piotra Lemańczyka – Przemek Dyakowski, Leszek Dranicki, Maciej Sikała, Dariusz Herbasz, Krystyna Stańko (godz. 20)

20.08 – Wielkie Piękno: Karłowicz/Kilar/Zakrzewski – Orkiestra Kameralna Progress; Robert Gierlach (godz. 17)

 

 


 

Obserwuj nas w mediach społecznościowych:

 

👉 Facebook

👉 Instagram

👉 Twitter

IKS
Udostępnij i poleć znajomym!

Dodaj komentarz