IKS

“Zostań przy mnie”, reż. Daniel O’Hara, serial, Netflix [Recenzja]

zostan-przy-mnie-recenzja

“Zostań przy mnie”, to szósta adaptacja powieści Harlana Cobena zrealizowana dla Netfliksa. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że jeśli komuś podobało się “Stranger”, “Safe” czy polskie “W glębi lasu”, to nie będzie rozczarowany najnowszym serialem wyreżyserowanym przez Daniela O’Hara.

Podobnie jak w większości seriali zrealizowanych na podstawie prozy Cobena, jednym z głównych motywów jest zaginięcie. W przypadku tej produkcji dotyczy on zniknięcia Carltona Flynna, syna jednego z najbogatszych mieszkańców okolicy w której rozgrywa się akcja . Wkrótce okazuje się, że takich przypadków na przestrzeni lat było o wiele więcej i zawsze miały miejsce w tym samym czasie, podczas karnawału.
 
Serial obraca sie wokół kilku osób skrywających swoje mroczne tajemnice. Główną bohaterką jest Megan (Cush Jumbo), która po kilkunastu latach i urodzeniu trójki dzieci zdecydowała się wyjść za mąż. Wiele lat wcześniej nazywała się jednak inaczej i niekoniecznie chciałaby dzielić się swoją przeszłością z najbliższymi. Po wielu latach spokojnego życia, jak to często w tego typu produkcjach bywa przeszłość wdziera się w życie Megan, chcąc zdemolować wszystko na co przez wiele lat pracowała. A wszystko zaczyna się bardzo niewinnie. Ktoś zostawia przed jej domem tajemniczą kopertę zaadresowana do Cassie. Kim jest Cassie? O tym dowiecie się oglądając serial.
 
Jest też Ray (Richard Armitage), utalentowany lokalny fotograf, który żyje niespełnioną miłością do pewnej kobiety z odległej przeszłości. Czy odnajdzie spokój oraz odpowiedzi na wszystkie trapiące go od wielu lat pytania? Kolejnym bohaterem jest detektyw Michael Broom (James Nesbitt), którego znowu gnębi jedyna do tej pory nierozwiązana przez niego sprawa, zaginiecie niejakiego Stewarta. To właśnie on sprawia, że losy jego, Megan i Raya po latach ponownie splatają się ze sobą. Podobieństw pomiędzy sprawami Carltona i Stewarta jest dosyć dużo, a w obu przypadkach zamieszani są głowni bohaterowie.
 

W serialu nie brakuje elementów humorystyczno – makabrycznych, takich jak pojawienie się pary zawodowych morderców, Barbie (Poppy Gilbert) i Kena (Hyoie O’Grady). Co ciekawe swoja role w serialu ma również Eddie Izard, jeden z najpopularniejszych brytyjskich komików. Grany przez niego detektyw Harry Sutton, to bardzo ciekawa i niejednoznaczna postać. Inną ważną postacią jest Lorraine Griggs (Sarah Parish), właścicielka lokalu Vipers, wokół którego kręci się cała intryga.

Akcja książki Habana rozgrywa się w Atlantic City. Netflixowa adaptacja toczy się w północnej Anglii w fikcyjnym mieście; Ridgewood, serial kręcono miedzy innymi w Liverpoolu, Manchesterze, Blackpool, St.Helens czy Formby. W rolach głównych występuje wielu znanych brytyjskich aktorów oraz aktorek. Richard Armitrage, którego fani Cobana, mogą kojarzyć z “The Stranger”. Cush Jumbo jako Cassie występowała wcześniej miedzy innymi w “Good wife” i “Good fight”. James Nesbitt podczas swojej długiej kariery aktorskiej zdobył wiele nagród dla najlepszego aktora zarówno za role w filmach, jak i w serialach telewizyjnych. W “Zostań przy mnie” znakomicie odgrywa role detektywa Broome’a. Mając w obsadzie tak znamienity zestaw aktorski, nie czujemy się ani przez chwilę rozczarowani.
 

Nie wszystko w tym serialu zagrało perfekcyjnie. Można się zastanawiać, jak to możliwe, że Megan i jej znajomi sprzed kilkunastu lat, nigdy na siebie nie wpadli – biorąc pod uwagę, że cały czas mieszkali dość blisko od siebie. Jednak „Zostań przy mnie”, to kolejny Cobenowy seryjniak, który trzyma widza za gardło do samego końca. Produkcja, która nie raz zaskakuje, cały czas trzyma w napięciu i tradycyjnie przynosi trudne do przewidzenia zakończenie.

Kilka lat temu Netflix i Coben podpisali umowę na mocy której zostanie zrealizowanych w sumie czternaście seriali opartych na prozie Harlana. Za nami juz sześc, w kolejce czekają następne. Dla wszystkich fanów autora to znakomite wieści. Na koniec dodam, iż najnowszy serial ma być ponownie kręcony w Polsce, a w głównej roli ma wystąpić Magdalena Boczarska. Nie mogę się doczekać!
 
Ocena (w skali od 1 do 10) 8 zaginionych mężczyzn
👨👨👨👨👨👨👨👨
 
Piotr Stanisławiak
IKS
Udostępnij i poleć znajomym!

Dodaj komentarz