Tomasz Michniewicz – Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata. [Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2020]
Wiosną 2020 roku świat poznał termin „choroby współistniejącej”. Portal zdrowie.wprost.pl zalicza do nich choroby serca, cukrzycę, przewlekłe choroby płuc, nadciśnienie lub nowotwory. Nie jest to termin nowy, ale w przestrzeni publicznej raczej nie funkcjonował powszechnie.
Tomek Michniewicz – dziennikarz, podróżnik i pisarz – przedstawił nam swoistą kronikę pandemii covid-19 w Polsce (i na świecie). Jego oczami obserwujemy pierwsze doniesienia o wirusie z Wuhan, stopniową panikę w Europie, a także domniemany „odwrót wirusa”. Michniewicz opowiada o pandemii, ale przede wszystkim opowiada o nas samych. O ludziach i ich zachowaniu w obliczu zagrożenia. Od wzajemnej pomocy i solidarności po wykluczanie, ostracyzm i gniew.
Możliwość obserwacji pewnych wydarzeń z perspektywy czasu to błogosławieństwo. Na początku pandemii wszyscy operowaliśmy w sytuacji z masą niewiadomych. Być może w naszej obecnej sytuacji nie ma dobrych rozwiązań, być może będziemy zmuszeni dokonywać poświęceń – o ile już nie musimy. Czy mając dodatkową wiedzę w marcu, kwietniu, czerwcu 2020 r. postąpilibyśmy inaczej? Książka Michniewicza dodaje tej perspektywy i głębi, zastanówmy się i wyciągnijmy wnioski. Bądźmy świadomi, bo popełniać błędy można. Najważniejsze, by się na nich uczyć.
Całość dopełniają rozmowy ze specjalistami w swoich dziedzinach: od instruktora psychologii konfliktu, aż do preppersa (osoby, której filozofią życiową jest przygotowanie siebie i swojej rodziny na czas zagrożenia i kryzysu). Finalna rozmowa z prof. dr hab. Maciejem Sadowskim, klimatologiem i ekspertem polityki ochrony klimatu, dotyczy zbliżającej się katastrofy klimatycznej i naszego losu, który złączony jest z warunkami panującymi na planecie. Z pandemią koronawirusa sobie poradzimy (na szczęście jest szczepionka!), ale co potem? Kolejne pandemie, globalne ocieplenie, zagłada ludzkości? A może to ludzkość jest chorobą współistniejącą Ziemi?
Ocena (w skali od 1 do 10) 8 bakterii
🦠 🦠🦠 🦠🦠 🦠🦠 🦠
Michał Koch