IKS

JoBee Project – The Beginning [Recenzja]

jobee-project-the-beginning

Długo czekaliśmy na nowe wydawnictwo JoBee. „The Beginning” częściowo wetuje ten czas.

JoBee czyli Joanna Pszczoła – lubartowianka, piosenkarka, nauczycielka śpiewu. Od 20 lat mieszka w Belgii. Wyróżniona w konkursie British Council UK Arts jako przyszłość muzyki elektronicznej i alternatywnej. Jest laureatką konkursu Polskiego Radia „Będzie Głośno 2019”, gdzie jej piosenka “Burning Sense’ została wydana na płycie wydawnictwa Polskie Radio. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w szkole średniej. W r. 2010 wzięła udział w XIX Międzynarodowym Festiwalu Polskiej Piosenki MALWY – zajęła tam II miejsce w konkursie Grand Prix. W roku 2014 Joanna była uczestniczką programów The Voice of Poland oraz Must Be the Music. W tym samym roku zdobyła IV miejsce na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu The Voice of Polonia 2014, po którym odbyła tournee po całej Europie.

 

Po „Falling” z 2011 roku i „The Blossoming” z 2016 roku, „The Beginning” sięga korzeni muzycznych JoBee. Jest to bowiem dość marzycielska, hipnotyzująca i nostalgiczna płyta o miłości, tęsknocie i powrotach do początków. Otwierający płytę, wspomniany „Burning Sense” wokalnie ma w sobie coś między delikatnością Björk, a śpiewnością Róisín Murphy. Nasycony łagodnością głos JoBee sprawnie płynie na elektroniczno-breakbitowym podkładzie, otulając słuchacza aurą ukojenia bez usypiania. Jeszcze lepsze wrażenie robi triphopowe „Between The Lines”, naznaczone niskim basem i atmosferycznością, mimowolnie wdrażającą w przyjemny trans. A do spółki z dość powłóczystymi wokalami, daje to bardzo dobry efekt.

 

 

Największe wrażenie jednak robi kolejny – „Amber Tears”. Okraszony szybkim bitem, elementami orientalnymi, chórami i zapętloną elektroniką, ma w sobie coś z ducha wczesnych lat 90., gdzie ujmujące, czasem wręcz słodkie melodie korespondowały z szybką warstwą rytmiczną.

Natomiast kluczowa dla narracji „The Beginning” zdaje się być kompozycja „Birth Of The Star” z przejmującym, nieco smutnym wokalem autorki i pamiętliwymi słowami: „Why reach for the stars/When all you need is here?”. A gdy dodamy do tego pulsująco-soundscapeowe „Little Blue” oraz minimalistycznie-kosmiczny „Genesis”, dopełni się obraz muzyczno-literacki trzeciej płyty JoBee Project. Najbardziej bowiem pod tym względem odstaje ostatni utwór – tęskny, elektro-soulowy „#HereWe Are”, stworzony przy współpracy z TMB The Beatmaker. Bit jest tu bowiem klasyczny, perkusyjny, a cały podkład dodatkowo wzbogaciły brzmienia saksofonu. Przypomina on, że czarne brzmienia są autorce równie bliskie, jak te elektroniczne. Warto bowiem dodać, że od 2009 roku JoBee jest bardzo zaangażowana w promocję kobiet w hip hopie i kulturze.

 

zdj. materiały promocyjne

 

„The Beginning” to świetna propozycja dla wczesnoletnich dni, pełnych ciepła, niespokojnych wiatrów i refleksji. Jedyną pośrednią wadą tego albumu jest jego długość. 25 minut pozostawia bowiem pewien niedosyt.

 

Ocena 4/6

Maciej Majewski

 


 

 

Obserwuj nas w mediach społecznościowych:

👉 Facebook

👉 Instagram

IKS
Udostępnij i poleć znajomym!

Dodaj komentarz