IKS

Inhaler – „Cuts & Bruises” [Recenzja]

Nie od dziś wiadomo, że bycie dzieckiem znanego artysty/artystki łatwe nie jest. Zwłaszcza, jeśli latorośl postanowi pójść tymi samymi śladami i działać na polu muzycznym. Porównań nie da się uniknąć. Nieważne, co by się nie zrobiło, zawsze w artykułach czy recenzjach pojawi się temat zawodowej działalności rodzica. Z tym wszystkim zmagać musi się m.in. Elijah Hewson, syn Bono z U2 i lider formacji Inhaler, która wydała właśnie drugi studyjny album.

Debiut „It Won’t Always Be Like This” z 2021 roku całkiem mi się spodobał i po niecałych dwóch latach od premiery chętnie do niego wracam. Znalazło się na nim sporo (ultra)przebojowych numerów, które łączą dwa muzyczne światy – rocka i popu. Tak, Inhaler przypadnie do gustu fanom takich zespołów, jak Arctic Monkeys, czy U2 (ta nazwa musi znów paść w recenzji, chcąc nic chcąc), ale nie odstraszy osób, które siedzą w lżejszych, mniej rockowych, klimatach, i które cenią sobie radiową przystępność. Na „Cuts & Bruises” muzycy podążają wytyczoną już wcześniej ścieżką, ale jednocześnie czuć, że z większą śmiałością chcą w swoich utworach trochę pokombinować, żeby nikt nie mógł napisać, że stoją w miejscu.

 

– Myślę, że odrobiliśmy wiele lekcji na „It Won’t Always Be Like This”. Uważam, że kiedy przyszedł czas na drugi album, mieliśmy lepszy obraz tego, jak chcemy robić różne rzeczy – powiedział Hewson w rozmowie z magazynem „Billboard”. Nic dodać, nic ująć. „Cuts & Bruises” jest ciekawszym krążkiem niż debiut. Wydaje się też być mniej przystępnym wydawnictwem. Ale tylko na początku, bo grupa Inhaler umie w rewelacyjne refreny, które nuci się później w trakcie porannego golenia.

 

 

Na single zostały wybrane rzeczywiście te najbardziej zaraźliwe kompozycje. „These Are The Days” urzeka swoją podniosłością i „ejtisowym” klimatem. Energia bija z tego utworu na kilometr. Na koncertach będzie z pewnością jednym z hymnów, który słuchacze odśpiewają chóralnie. „Love Will Get You There” jest bardzo lekki i powinien wylądować u wszystkich na wakacyjnych playlistach. Przed premierą „Cuts & Bruises” poznaliśmy jeszcze balladę „If You Gonna Break My Heart”, mocno naszpikowaną aranżacyjnymi smaczkami.

 

Ponadto na albumie uwagę zwraca otwierający „Just to Keep You Satisfied”, który powolutku się rozkręca i przypomina – obiecuję, już ostatni raz – U2 z czasów świetności, czyli okresu „The Joshua Tree”. W „Dublin in Ectasy” (patriotyczny obowiązek odhaczony) pięknie prezentują się partie gitarowe, które zostały wysunięte na pierwszy plan. Najlepsze jednak muzycy zespołu Inhaler zostawili dla słuchacza na sam koniec. Dwie kompozycje, które zamykają „Cuts & Bruises”, to prawdziwe perełki. Filmowy „The Things I Do” oparty jest na wyrazistym pulsie, z kolei w „Now You Got Me” znowu mocniej dają o sobie znać gitary. No i oczywiście jego plusem jest refren. Oni serio chyba podpisali jakiś pakt z diabłem w tym aspekcie.

 

Reasumując – z „Cuts & Bruises” bije młodzieńcza energia. Ciężko wysiedzieć w trakcie słuchania tego albumu. Choć zwolnień nie brakuje (oprócz wspomnianego „If You Gonna…”, również w „Valentine” panowie stawiają bardziej na oniryczność niż szybkość). Trzy kwadranse szybko zlatują, bo w większości przypadków zespół się nie myli. No może poza „So Far So Good” czy „When I Have Her on My Mind”, które są „tylko” mocnymi średniakami. Z idealnym krążkiem nie mamy więc do czynienia.

 

Skłamałbym więc, gdybym napisał, że „Cuts & Bruises” to album, który zmieni bieg historii. Nie jest to wybitne wydawnictwo, o którym intensywnie będziemy dyskutować również za parę lat. Ale czy ktoś tego od chłopaków z Irlandii oczekiwał? Wydaje mi się, że nie. Mnie wystarczy to, że krążek jest naszpikowany przebojowymi utworami. I że słuchanie zespołu Inhaler sprawia naprawdę sporo radości. Takie albumy też są potrzebne! I to bardzo, zwłaszcza w tych niepewnych i niekoniecznie radosnych czasach.

Ocena [w skali szkolnej 1-6]: 4 trójlistne koniczyny

☘️ ☘️ ☘️ ☘️ 

 

Szymon Bijak

 

Lista utworów:

1. Just to Keep You Satisfied

2. Love Will Get You There

3. So Far So Good

4. These Are the Days

5. If You’re Gonna Break My Heart

6. Perfect Storm

7. Dublin in Ecstasy

8. When I Have Her on My Mind

9. Valentine

10. The Things I Do

11. Now You Got Me

 


 

Kliknij i obserwuj nasz fanpage👉 bit.ly/Nasz-Facebook1

Kliknij i obserwuj nasz Instagram 👉 bit.ly/nasz-instagram1

IKS
Udostępnij i poleć znajomym!

Dodaj komentarz